Saint No More (Hoppy Dark Ale) z AleBrowaru

alebrowar_saintnomoreblack

Przed tymi Świętami AleBrowar nie próżnował. Po pierwsze powtórzono Single Hop Simcoe z tamtego roku, a po drugie uwarzono – wraz Janem Halvorem Fjeldem z norweskiego Veholt – ciemną wersję tego samego piwa.

Opakowanie: Podobnie jak w przypadku Saint No More z „jasnej strony mocy” – fajna grafika, niezłe teksty, szczegółowy skład i parametry. Wykorzystanie czarnego koloru niweluje też niezbyt korzystny „efekt srebra”.

Wygląd: W „wysokośrednicowym” nonicu piwo jest nieprzejrzyście czarne, choć w miarę opróżniania szkła uwidaczniają się też bursztynowe refleksy. Piana prezentuje się całkiem okazale – jest bardzo obfita, stosunkowo trwała, a w trakcie degustacji przyjemnie koronkuje.

Zapach: Aromaty bardzo zaskaujące. Spodziewalibyśmy się głównie nut chmielowych, ewentualnie palonych, tymczasem tych drugich jest niewiele, a pierwszych nie ma w zasadzie wcale. Pojawiają się natomiast fermentacyjne nuty „belgijskie”, tj. przyprawowe fenole i lekkie estry.

Smak: Tutaj obecność ciemnych słodów jest już niezaprzeczalna – zaczynamy bowiem od wyraźnej, gorzkiej czekolady. Później natomiast pojawiają się, znane nam raczej z porterów czy imperialnych stoutów, suszone owoce, a na finszu zaznaczają swoją obecność paloność i przyprawowe fenole. Niestety chmiele wciąż na granicy wyczuwalność.

Odczucie w ustach: Wysokie wysycenie, tekstura średnia w kierunku treściwej. Chmielowa goryczka wydaje się niższa, niż podane na etykiecie 75 IBU – między innymi dlatego, że przykrywa ją paloność. Wyczuwalny jest też alkohol – czasem jedynie rozgrzewa przełyk, czasem pojawia się już na języku.

Podsumowanie: Nie do końca wiadomo, co ma oznaczać sformułowanie „hoppy dark ale”. Wydaje się, że chodzi tu o black IPA/cascadian dark ale. Nie wnikając jednak w kwestie nomenklatury, stwierdzić trzeba, że użycie słowa przymiotnika „hoppy” jest sporym… NADużyciem. Jeśli jednak pominiemy kwestie „stylowości”, jedyną wyraźną wadą pozostaje wyczuwalny alkohol. Poza tym to piwo stosunkowo pijalne i dostarczające dość ciekawych doznań. Jeśli lubicie ciemne, niekoniecznie wysoko chmielone piwa – spróbujcie.

Patryk

ocena35

Browar: AleBrowar (Polska), uwarzono w Browarze Gościszewo
Piwo: Saint No More Hoppy Dark Ale
Styl:
black india pale ale / cascadian dark ale
Alkohol:
6, 5% obj.
Ekstrakt: 16% wag.
IBU:
75
Cena:
8 PLN

Jedna uwaga do wpisu “Saint No More (Hoppy Dark Ale) z AleBrowaru

Dodaj komentarz